Bierzmowanie dla dorosłych jak wygląda
Przyjęcie sakramentu bierzmowania stanowi istotny element wtajemniczenia chrześcijańskiego w Kościele katolickim. Sakrament ten często określany jest sakramentem dojrzałości. Podczas inicjacji Chrześcijanie wierzą w otrzymanie mocy Ducha Świętego, który umacnia w wierze i uzdalnia do świadczenia o Chrystusie. Z reguły sakrament bierzmowania przyjmuje młodzież w wieku 14 – 16 lat, po odpowiednich przygotowaniach na lekcjach katechezy szkolnej oraz podczas spotkań w parafii. Warto również pamiętać, iż sakrament ten może zostać przyjęty również przez osoby, które osiągnęły pełnoletniość – istnieje jednak kilka wymogów, które muszą zostać spełnione w sytuacji kiedy osoba dorosła stara się o przyjęcie tego sakramentu. Dorosłym kandydatem, który chce otrzymać sakrament bierzmowania określa się osobę, która ukończyła 21 lat i nie miała okazji zdobyć bierzmowania podczas uczestniczenia w lekcjach religii szkolnej z różnych powodów. W dalszej części artykułu wyjaśnimy jakie są poszczególne etapy oraz przygotowania do uzyskania tego elementu inicjacji chrześcijańskiej.
Dorosły kandydat do bierzmowania
W zależności od sytuacji dorosły kandydat do bierzmowania powinien przede wszystkim wziąć pod uwagę okres obejmujący przygotowania do przyjęcia sakramentu. Parafie różnią się okresem oraz czasem przygotowań – zazwyczaj zajmuje to od 2 do 3 miesięcy. W przypadku planowania ślubu, duszpasterze zazwyczaj wychodzą naprzeciw potrzebom i włączają do nauk przedślubnych przygotowanie do przyjęcia bierzmowania, jeśli kandydaci wyrażą na to zgodę. Natomiast w przypadku osób żyjących w związkach niesakramentalnych przygotowania mogą odbyć się wcześniej, natomiast sam sakrament zostanie udzielony po zawarciu małżeństwa.
Jak wyglądają przygotowania do bierzmowania dorosłego kandydata?
Po pierwsze należy skontaktować się z proboszczem w swojej parafii, który wskaże poszczególne etapy przygotowań oraz omówi ogólne warunki uzyskania tego sakramentu. Przyjęcie bierzmowania może również odbyć się w innej parafii lub ośrodkach przykatedralnych. Następnie kandydat skierowany jest na rozmowę z proboszczem, podczas której musi podać powód nieprzystąpienia do bierzmowania w okresie młodzieńczym. Powodów tych jest całe mnóstwo, może to być np. ograniczenie ze strony politycznej, choroba, wyjazd czy też zaniedbanie w sprawie wiary. W kolejnym kroku kandydat otrzymuje modlitewnik i katechizm oraz informację o spotkaniach, w których musi uczestniczyć. W tym czasie ksiądz proboszcz przygotowuje odpowiednie dokumenty: akt chrztu, kartę do bierzmowania oraz zaświadczenie świadka bierzmowania i wysyła je do Kancelarii Parafii Katedralnej.
Obowiązkowe spotkania przygotowujące do bierzmowania przypominają najczęściej odbywanie rekolekcji i zazwyczaj nie kończą się żadnymi egzaminami. Spotkania te prowadzone są przez księży i osoby świeckie.
Przyjęcie bierzmowania nie jest obowiązkowe i na dobrą sprawę nikt nie jest w stanie nie zmusić do przyjęcia tego sakramentu. Decyzja zależy od kandydatów i po prostu opiera się na umacnianiu wiary i tworzeniu bliższej relacji z Bogiem.
Leave a comment