Dekoracje komunijne dla chłopca

dekoracje komunijne dla chłopca

Komunia to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu dziecka, tym bardziej, że proces przygotowawczy do niego trwa cały rok. Zarówno dziecko jak i rodzice przez prawie dwanaście miesięcy rozmawiają, przygotowują, wybierają składowe uroczystości. W zależności od płci dziecka dobiera się komunijny strój, składa listę gości, dobiera się miejsce spotkania członków uroczystości po zakończonej celebracji w kościele. Każdy z etapów wymaga uwagi i znajomości przyjętych tradycją zwyczajów.

Dekoracje komunijne dla chłopca

Ważnym elementem celebrowania komunii jest wspólny posiłek przy uroczyście zastawionym stole. Nie ma on stricte uzasadnienia w samym obrzędzie komunii, natomiast jego znaczenie wypracowała sobie sama tradycja. Do kościoła zjeżdżają się goście, często z daleka, sama uroczystość trwa nawet kilka godzin, po południu dzieci powtórnie spotykają się w kościele, naturalnym więc stało się goszczenie zaproszonych i powiadomionych uczestników tego ważnego święta. Ponieważ komunie odbywają się wcześnie rano, rodzice oferują gościom przede wszystkim obiad, rozszerzając często spotkanie o podwieczorek a nawet kolację. Uroczysty charakter obiadu podkreślają dekoracje komunijne, wspólne dla wszystkich dzieci oraz zróżnicowane ze względu na płeć.

Stół komunijny dla chłopca

Tradycja stołu komunijnego nie różnicuje znacząco jego nakrycia z uwagi na płeć. Zestaw kolorów przyjętych dla uroczystości komunii jest w swoich szerokim zakresie takim sam: dominuje kolor biały i złoty, czasem srebrny. Płeć dziecka zaznacza się bardzo delikatnie, przyjętymi zwyczajowo odcieniami różu i błękitu. Tę kolorystykę najlepiej widać w drobnych dekoracjach komunijnych. W przypadku chłopca do przybrania sali a nawet stołu używa się balony komunijne lub lampiony komunijne. Balony komunijne dla chłopca IHS będą miały odcień niebieski łączony ze złotem, dla dziewczynek różowy i złoty lub srebrny. Ozdobne świeczki to ważny element każdego stołu, bez względu na rodzaj uroczystości. Świeczki komunijne dla chłopca przybiorą kolor niebieski ze złotymi zdobieniami.

Komunijny tort dla chłopca 

dekoracje na komunię dla chłopca

Dekoracje na komunię dla chłopca

Istotnym składnikiem komunijnego obiadu jest tort, który również powinien posiadać uroczysty, odświętny charakter. Można go uzyskać zestawem barw kolejnych warstw tortu, ale też dodatkowo wykorzystując figurki komunijne ustawiane na powierzchni tortu. Figurka komunijna dla chłopca przedstawia zwykle skromnie wyglądającego, klęczącego chłopczyka ze złożonymi do modlitwy dłońmi. To bardzo wyrazisty detal, doskonale opisujący przeznaczenie wypieku i powód dla którego zebrali się goście. Pięknie wygląda na zdjęciach, przywołuje wspomnienia i nieco łamie szablon zwyczajowych zdjęć z uroczystości.

Zamiast figurki chłopca, bardzo werystycznej, niektórzy rodzice wolą jeszcze bardziej umowne odniesienia. Dekoracja komunijna dla chłopca na tort może przedstawiać aniołka o wyraźnych męskich cechach i niebieskim odcieniu szatki. W tym przypadku zachowuje się umowność postaci, odnosząc ją jednak do bohatera tego niezwykłego dnia.

Dekoracje komunijne dla chłopca wkomponowane w nakrycie komunijnego stołu są w dużym stopniu zunifikowane. Jednak wiele z nich można w miarę możliwości zadedykować wyłącznie chłopcu. Serwetki komunijne mocno zdobione złotem lepiej będą pasować do dziewczynki, natomiast te bardziej minimalistyczne, oparte wyłącznie na symbolu IHS lub krzyżyku lepiej podkreślą chłopięcy charakter uroczystości, podobnie baner komunijny czy komunijna girlanda, ale też konfetti czy płatki róż złote lub srebrne.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*