Gdzie kupić świece do chrztu?

zakup świecy do chrztu

Chrzest dziecka stanowi ważną uroczystość dla całej rodziny. Wydarzenie, zgodnie z tradycją, nie może odbyć się bez świecy do chrztu, która jest obowiązkowym wyposażeniem rodziców. Jednakże istnieje kilka kwestii odnośnie sakramentu, które w tradycji Kościoła są uregulowane. Gdzie kupić świecę do chrztu? Kto powinien dokonać zakupu i jakie są opcje dostępne na rynku?

Jakie wybrać świece do chrztu?

świeca do chrztu

Wybór elementu jest zależny od rodzaju chrztu i motywu przewodniego wydarzenia. Na rynku dostępnych jest wiele modeli, które będą odpowiednie na to wydarzenie, jednakże ogólnie przyjętą zasadą jest, iż świeca powinna być biała. Kolor ten symbolizuje czystość oraz nowe życie. To symboliczne nawiązanie do samego sakramentu chrztu, które ma wprowadzić nowo narodzonego w tajemnice mszy świętej i zmyć grzech pierwotny. Biała barwa może być uzupełniona o złote, bądź srebrne dodatki. Stosowny wybór świecy zależy również od płci dziecka. Inne akcesoria będą odpowiednie dla dziewczynki, inne zaś dla chłopczyka. W przypadku córki chrzestnej warto zdecydować się na świecę z elementami różu, natomiast w przypadku syna chrzestnego lepiej sprawdzi się kolor niebieski. Warto zaznaczyć, że wybór świecy można wcześniej skonsultować z rodzicami dziecka, aby dostosować wybór do ich zaleceń, bądź preferencji.

Kto powinien kupić świecę do chrztu?

Zgodnie z tradycją, świecę do chrztu powinien kupić ojciec chrzestny dziecka. W polskiej kulturze przyjął się bowiem zwyczaj, że przynosi on świecę, a podczas przeprowadzania sakramentu odpala ją od Paschału i sprawuje pieczę nad ogniem podczas całej uroczystości. Zasady wiary stanowią, iż czynność ta ma za zadanie w sposób symboliczny prowadzić dziecko przez życie w świetle wiary.

Warto również podkreślić, że nie powinno się używać również słów gromnica i świeca do chrztu zamiennie, ponieważ stanowią dwa odmienne rodzaje świec. Używanie tych słów jako synonimów może prowadzić do nieporozumień.

Nie tylko ojciec chrzestny bierze czynny udział w całej uroczystości, bowiem zadanie matki chrzestnej również jest ściśle określone. Zgodnie z tradycją, kupuje ona szatę dla dziecka. Zakładana podczas uroczystości na dziecko, symbolizuje ochronę, którą będzie sprawować nad synem, bądź córką, w przyszłości. Stanowi to również symboliczny czyn, który nawiązuje do kultury i tradycji wiary.

Gdzie najlepiej kupić świecę do chrztu?

Wbrew pozorom istnieje wiele miejsc, gdzie można dokonać zakupu świecy do chrztu. Można ją kupić nie tylko w parafialnym sklepie z dewocjonaliami, ale również w Internecie. W zależności od osobistych preferencji oraz kolorystyki, dostępnych jest wiele modeli w różnych kolorach. Kupując online istnieje również możliwość personalizacji, czyli umieszczenia imienia dziecka i daty chrztu na świecy. Wówczas przedmiot będzie miał znaczenie nie tylko symboliczne, ale również sentymentalne, ponieważ stanie się świetną pamiątką na lata. Dobór odpowiedniego akcesorium do chrztu uzależniony jest przede wszystkim od płci. Warto również skonsultować się wcześniej z matką chrzestną dziecka i wybrać przedmioty pasujące do siebie pod względem koloru.

Jeśli chcecie kupić ręcznie robione świece do chrztu koniecznie zajrzyjcie na https://malafabryczka.pl/kategoria/swiece-do-chrztu-recznie-robione/1601

Zarówno internetowe, jak i stacjonarne sklepy z dewocjonaliami oferują zróżnicowane produkty. Obecnie w modzie są białe świecie ze złotymi oraz srebrnymi elementami. Niektóre modele oprócz ozdobnych wstążek posiadają również dekoracje zrobione z kryształków Swarovskiego. Na rynku dostępne są także modele z cytatami z Biblii oraz z wydrukowanymi tekstami modlitwy. Podczas zakupu warto wybrać przedmiot, który będzie stanowił także wieloletnią pamiątkę.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*