Ile dać na wesele

ile się daje na wesele

Zaproszenie na wesele już masz w ręku, kreacja przygotowana, garnitur też w pełnym pogotowiu, zastanawiacie się tylko ile wypadałoby włożyć do koperty? Kiedyś nowożeńcy byli obdarowywani różnymi prezentami, teraz jest zdecydowanie bardziej „moda na gotówkę”. I nie jest to tylko kwestia wygody, ale też coraz częściej prośba samej młodej pary, która na zaproszeniu zamieszcza informację bądź krótki żartobliwy wierszyk, iż „banknocik” zdecydowanie bardziej będzie przydatny.

Rodzice. Ile dać na wesele?

Okazuje się, że według weselnego savoir vivre Rodzice są jedynymi gośćmi, którzy „mogą” lub im wypada ofiarować młodej parze pieniądze. W praktyce jednak często dzieje się tak, że „wkładem” Rodziców jest już organizacja i opłacenie wesela dzieciom, w związku z czym jest to ich prezent na nową drogę życia. Często, oprócz samej gotówki, Rodzice dokładają też „młodym” jakiś podarunek, coś na pamiątkę. To piękny gest. Nowożeńcom na pewno wiele to ułatwia w ich nowym wspólnym starcie.
Ile dać na wesele- zadanie dla najbliższej rodziny
Okazja taka jak wesele pokazuje zależności rodzinne, to na ile mogą sobie pozwolić najbliżsi członkowie rodziny lub jakie są też wobec nich oczekiwania. Stopień pokrewieństwa w tym przypadku bezpośrednio przekłada się na wysokość sumy przekazywanej nowożeńcom. Otóż poniżej pewnych widełek po prostu nie wypada schodzić. W pierwszym rzędzie po rodzicach stoi rodzeństwo. Ile należałoby włożyć do koperty, by brat lub siostra mieli miłą niespodziankę? Wszystko zależy też ile osób ostatecznie zostanie przyprowadzonych, czy małżonkowie będą sami, czy w wraz z dziećmi, jednak minimalna suma to 500 zł, ale 1000 pokazałby już klasę! Tuż zaraz przy rodzeństwie „plasują się dziadkowie”. „Stawka” dla nich to zwykle 500 zł. Pamiętajmy jednak, że dziadkowie to zwykle emeryci, często niezbyt zasobni, nie stawiajmy im więc poprzeczki zbyt wysoko. Najważniejsze przecież, by byli tego dnia z młodą parą, cieszyli się ich szczęściem i przekazali im kilka dobrych wskazówek na nową drogę życia!

na wesele ile dać

na wesele ile dać

Ile włożyć do koperty – ciocie, wujkowie, kuzyni i dalsi krewni

W tym przypadku zgodnie z „zasadą stopnia pokrewieństwa” oczekiwania nie muszą być zbyt wygórowane. Ciocie, kuzyni, wujkowie nie popełnią żadnego faux pas, jeśli przekażą Nowożeńcom kwotę w wysokości ok. 300-400zł. Jest to przyzwoita suma, którą przyszli małżonkowie mogą wykorzystać na zakup czegoś praktycznego lub dołożyć do niej jeszcze jakąś kwotę i na przykład spełnić swoje wielkie marzenie. Choć jak pokazują doświadczenia ostatnich lat, para młodych głównie „zbiera” podarowane pieniądze na jakiś większy cel, na przykład na zakup mieszkania.

Rodzice chrzestni – ile należy włożyć do koperty?

I właśnie skoro mowa o większych wydatkach, to jak najbardziej pomocni mogą okazać się Rodzice chrzestni. Oni bowiem powinni przekazać „młodym” całkiem grubą kopertę. Zwykle podarunek pieniężny od Chrzestnych jest na poziomie 1000-1500 zł. Jeśli przyjąć, że na weselu raczej obecni są obydwoje Rodzice chrzestni, wówczas młodzi małżonkowie mogą być hojnie obdarowani, a podarunek taki może przyczynić się do szybszej realizacji ich marzeń.

Ile dać na wesele – złote zasady

Pamiętajmy, że przedstawione kwoty to tylko kwoty przybliżone, umowne. Tak naprawdę nasz prezent może być uzależniony od tego, na ile nas w danym momencie stać. Może się więc zdarzyć, że „pieniężne prezenty” będą nieco poniżej standardowych widełek lub w niektórych przypadkach, znacznie powyżej. Państwo młodzi nie podchodzą też do swych podarunków jako do wyścigu, kto da więcej. Ślub i wesele to wielka uroczystość, pełna emocji. A emocje nie gasną wraz z zakończeniem weselnej imprezy, one długo się wyciszają, a małżonkowie długo to wspominają. Dobrym pomysłem więc na to, by nasz prezent sprawił dodatkową przyjemność parze młodej, jest dołączenie do koperty jakiegoś drobiazgu – czegoś charakterystycznego. Może to być coś, co będzie nas samych dobrze reprezentować i będzie miłe dla „młodych” lub, jeśli znamy ich gusta, podarunek, którym trafimy „w punkt” albo bardzo popularne w ostatnim czasie rzeczy typu hand made. Taki prezent sprawdzi się zwłaszcza wtedy, gdy nie będziemy mogli przekazać zbyt „grubej koperty”. Młodzi małżonkowie na pewno docenią nasze starania.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*