Jak przebiega chrzest?
Jak przebiega chrzest?
Kiedy maluch pojawia się na świecie, jedną z kwestii, które mają do rozwiązania rodzice, jeśli przynależą do Kościoła katolickiego, jest zaplanowanie chrztu świętego. To ważne wydarzenie w życiu osób wierzących. Opiekunowie dziecka, które ma dostąpić sakramentu, borykają się z nurtującymi kwestiami, które dotyczą przebiegu ceremonii, a także całej organizacji tak wyjątkowego dnia, szczególnie gdy jest to ich pierwszy potomek. Warto być przygotowanym i zasięgnąć wiedzy w dziedzinie porządku liturgii chrztu, by móc bez niepotrzebnych nerwów wziąć udział w tym wydarzeniu.
Jak przygotować się do sakramentu chrztu? – niezbędne dokumenty
Zazwyczaj przygotowania do przyjęcia w grono chrześcijan, rozpoczyna się od wyboru rodziców chrzestnych. Już na tym etapie może pojawić się istotny problem. Pewnie każdy z nas słyszał o różnicach w poszczególnych parafiach, dotyczących aprobaty na pełnienie tych funkcji. Nie każdy ksiądz wyraża zgodę, by chrzestnymi zostały osoby, które żyją w nieformalnym związku lub są po rozwodzie. Według Kodeksu Prawa Kanonicznego to zadanie może być powierzone katolikowi, który był bierzmowany, przyjął sakrament Eucharystii, a jego życie jest zgodne z wiarą i funkcją, jaką ma pełnić. Tutaj pojawiają się nieścisłości, które najlepiej wyjaśnić z księżmi z parafii, w której chcemy ochrzcić dziecko.
Przebrnąwszy przez punkt wyboru chrzestnych i ustalenie ceremonii, należy zająć się kompletowaniem dokumentacji. Niezbędny jest odpis aktu urodzenia dziecka, dane chrzestnych i zaświadczenia z ich parafii, podpisy potwierdzające odbycie spowiedzi i katechezy, a także świadectwo ślubu kościelnego rodziców, jeżeli do takiego przystąpili.
Organizacja chrztu świętego
Kiedy już mamy wszystkie formalności za sobą, możemy skupić się na kwestiach pobocznych, jak wybór odpowiedniego stroju, zakup świecy, organizacja przyjęcia po ceremonii kościelnej. O ile sami nie mamy problemy z dopasowaniem odpowiedniego, eleganckiego ubioru, tak przyodzianie malca w odpowiednią szatę, może wiązać się z pewnymi niejasnościami. Strój osoby chrzczonej powinien być zachowany w stonowanej, jasnej kolorystyce. Szatka zakładana jest jako symbol czystości, przystąpienia do wspólnoty duchowej. Powinna być nałożona na dziecko przez matkę chrzestną, gdy ksiądz wspomina o otrzymaniu białej szaty na znak przyobleczenia w Chrystusa. Materiał, z którego jest wykonana, może być delikatnie ozdobiony. To ważny atrybut chrztu i będzie stanowił jego pamiątkę, dlatego warto przyłożyć wagę do jego wyboru.
Ręcznie wykonane akcesoria do chrztu znajdziecie również na https://malafabryczka.pl/kategoria/akcesoria-do-chrztu-recznie-robione/497
Przebieg liturgii chrztu
Przed ceremonią należy zgłosić się do zakrystii, by dokonać wpisu do ksiąg. Sakrament może odbywać się w czasie mszy świętej, wypełniając pewną jej część lub po nabożeństwie. Rodzice z dzieckiem i chrzestni zajmują miejsce w pierwszej ławce. Uważne słuchanie i odpowiadanie księdzu, pomoże uniknąć pomyłek. Kapłan będzie podpowiadał, co w którym momencie powinno się odbywać. Zapyta o wybrane imię dla nowego członka wspólnoty parafialnej. Następnie będzie trzeba odpowiedzieć na kolejne pytania dotyczące tego, o co się prosi – o chrzest, o świadomość obowiązków. Rodzice chrzestni odpowiadają na to, czy są gotowi pomóc w tych obowiązkach. Ksiądz kreśli na czole chrzczonego znak krzyża, co powtarzają po nim rodzice i chrzestni. Odmawiana jest modlitwa i wyrzeczenie grzechu, po którym następuje polanie głowy dziecka wodą święconą. Bez znaczenia jest, która z czterech osób trzyma malca, ważne, by to matka chrzestna po modlitwie, gdy ksiądz wspomina o białej szacie, nałożyła ją dziecku na pierś, po czym kapłan mówi o przyjęciu światła Chrystusa, co jest znakiem dla ojca chrzestnego, by zapalił trzymaną świecę od paschału. Jeżeli liturgia chrztu połączona jest z mszą świętą rodzice i chrzestni zobowiązani są do przyjęcia komunii.
Leave a comment