Jak wypełnić zaproszenie na komunię?

wypełnianie zaproszeń komunijnych

Komunia Święta to jeden z najważniejszych momentów w życiu każdego dziecka wychowywanego w wierze chrześcijańskiej. Ceremonii kościelnej towarzyszą współcześnie okolicznościowe przyjęcia – organizowane zarówno domach, jak i specjalnie do tego przeznaczonych i wynajmowanych salach bankietowych czy lokalach restauracyjnych. Zaplanowanie kolejnych działań pozwoli sprawnie zorganizować tego rodzaju uroczystość w gronie najbliższej rodziny i przyjaciół. Organizacja komunijnego przyjęcia to nie lada wyzwanie, dlatego warto odpowiednio wcześniej zadbać o najdrobniejsze detale. Aby Pierwsza Komunia Święta przebiegła pomyślnie, w początkowej fazie przygotowań, należy zastanowić się nad tym, kogo i w jaki sposób zaprosimy do uczestnictwa we wspólnym celebrowaniu tej wyjątkowej chwili. W poniższym poradniku podpowiadamy, jak wypełnić zaproszenie na komunię, by nie popełnić faux pas i nieświadomie nie wykazać się w stosunku do bliskich nam osób nietaktem.

„Gotowce” do wypisania jako prosty i szybki sposób na zaproszenie na komunię

Zaproszenie na komunię stanowi nieodłączny element wstępnych przygotowań do uroczystości. Za jego pomocą informujemy gości o zbliżającym się terminie i miejscu przyjęcia sakramentu Komunii Świętej. W tym przypadku wszystko bowiem musi zostać dopięte na ostatni guzik. Jako że w ferworze organizacyjnym łatwo jednak o poczucie zagubienia i nadmierną ilość obowiązków, warto skorzystać z powszechnie stosowanych, gotowych rozwiązań. Obok gotowych dekoracji i akcesoriów pierwszokomunijnych, sporą kategorię asortymentu sklepów papierniczych czy tych z dewocjonaliami stanowią gotowe zaproszenia na komunię. Ich bogaty wybór pozwala na pełną personalizację zaproszenia – począwszy od różnorodnej grafiki, zdobień i kolorystyki zaproszenia (w zależności od płci dziecka), poprzez zaproszenia z wydrukowanym tekstem z lukami do uzupełnienia lub bez tekstu do samodzielnego wypisania, po zaproszenia o klasycznych, tradycyjnych, jak i nietuzinkowych kształtach i formatach.  Większość „gotowców” dostępnych na rynku to nieskomplikowane, proste rozwiązania. Dzięki temu nie musimy zastanawiać się długo nad tym, jak wypełnić zaproszenie na komunię. Wypełniając je, uzupełniamy puste pola istotnymi informacjami – m.in. personaliami osoby zapraszającej i zapraszanej, datą, miejscem i godziną przyjęcia sakramentu. W ten sposób przygotowane zaproszenia są gotowe do wręczenia lub dostarczenia drogą pocztową odbiorcy.

wypełnianie zaproszeń komunijnych

wypełnianie zaproszeń komunijnych

Wyjątkowy charakter samodzielnie wypisanego zaproszenia na komunię

O ile tzw. „gotowce” – czyli popularne zaproszenia dostępne powszechnie w sklepach z dewocjonaliami czy tych z artykułami papierniczymi, ułatwiają proces tworzenia tego rodzaju pisma, to własnoręcznie przygotowywane zaproszenia na Komunię Świętą, mogą nastręczyć osobom piszącym wielu wątpliwości. By nie popełnić żadnej gafy, warto poznać najważniejsze zasady grzeczności językowej, jakimi powinniśmy kierować się w doborze form i słów właściwych do okoliczności. Po pierwsze, zaproszenie na komunię powinno być napisane w 3 os. l. mn. – np. Adam Nowak wraz z Rodzicami zapraszają… Kogo? Właśnie – częstym problemem jest odmiana nazwisk zapraszanych osób. Jeśli nie jesteśmy pewni, jak powinna wyglądać poprawna forma deklinacji, pozostawmy nazwisko w formie nieodmienionej – by nie urazić naszych gości.

Zapoznaj się również z ofertą na piękne zaproszenia komunijne dostępną pod adresem – https://malafabryczka.pl/kategoria/zaproszenia-na-komunie/460

Warto także zwracać się do nich za pomocą zwrotów grzecznościowych – Szanownego Pana, Szanownych Państwa (itd.). Dozwolona jest oczywiście w tym wypadku forma skrótowa – Sz. P. Należy ponadto pamiętać, że zapraszanym parom wręczamy jedno wspólne zaproszenie (ewentualnie, jeśli nie jesteśmy pewni statusu związku zapraszanej osoby, taktownie jest uwzględnić osobę towarzyszącą). Inaczej dzieje się w przypadku młodzieży powyżej 18. roku życia, którym to osobom dajemy odrębne zaproszenie (tj. nie uwzględniając ich rodziców czy opiekunów). Zasad pisowni oraz tych dotyczących grzeczności językowej jest wiele. Z pewnością nastręczają czasem wielu kłopotów z wyborem najwłaściwszej formuły. Bez względu jednak na decyzję o tym, jak wypełnić zaproszenie na komunię, z pewnością moment jego konstruowania będzie niepowtarzalny. Zwłaszcza, jeśli pomyślimy o nim, jako o niezwykłej pamiątce z czasów, kiedy bliskie nam dziecko lub my sami przystępowaliśmy do sakramentu Komunii Świętej. Oby podobne wrażenie odniosła po latach osoba nim obdarowana!

 

Leave a comment

Your email address will not be published.


*